HEMOFİLİ FEDERASYONU 2023 GÜZ OKULU BAŞARIYLA TAMAMLANDI

img

Türkiyenin Hemofili Federasyonunun üye derneklerinin yer aldığı 10 ayrı şehirden 100 hemofili gönüllüsü 25-26 Kasım 2023 tarihlerinde İzmir Ege Palas otelinde Hemofili Güz Okulunda buluştular.

İzmir, Aydın, Denizli, Kocaeli, Ankara, İstanbul, Adana, Antalya, Gaziantep, Samsun ve Bursa'dan gelen hemofili hastaları, aile üyeleri, deneyimli hekim ve hemşireler bu toplantıda bir arada idik.

Toplantı Kaan Kavaklı ve Mehmet Can Uğur'un açılış konuşmasıyla başladı. İlk konuşmayı Diyetisyen Mesut Kaygusuz Hemofili ve Beslenme başlığı ile yaptı. Daha sonra Yusuf Can ve Ertülcan Erdoğan Ege Hemofili Derneği ve okul çocukları projesini birlikte anlattılar. Daha sonra Selmin Şenol hocamız 6 ayrı hemşireyi de sahneye davet ederek Hemofilide Hemşirelik disiplini ve tedaviye uyumun önemini anlattılar. Sabahki son oturumda Mehmet Can Uğur ve Hemofili Koçu Mustafa Akyol Hemofili ile baş etmenin yollarını salondaki 100 kişiye aktardılar.

Her Beraber otelde yenen Öğle yemeği sonrası Türkiye'nin dört bir yanından gelen dernek temsilcileri ardarda konuştu. Yılmaz Ay ve Aylin Arık ile Yasemin Işık Balcı hocamız Pamukkale Hemofili Derneği, Yusuf Ziya Aral hocamız ve Ulaş Ünsal Aydın Hemofili Derneği ile ilgili, Nazan Sarper hocamız Kocaeli Hemofili Derneği ile ilgili, Vahap okan hocamız ve Mehmet Çetinkol Gaziantep Hemofili derneği ile ilgili, Defne Ay hocamız Çukurova Hemofili Derneği ile, Hemşire Hayriye hanım Akdeniz Hemofili Derneği ile Davut Albayrak hocamız ve Ahmet Kılıç ise Samsun 19 Mayıs Hemofili Derneği ile ilgili salona bilgi verdiler. Resimleri ekteki albümden takip edebilirsiniz.

Daha sonra sınıf eğitimine geçildi. Hemofili-A grubunda Prof.Dr.Davut Albayrak, Prof.Dr.Yasemin Işık Balcı ve Uz.Dr.Mehmet Can Uğur görev aldılar. Hemofili -B sınıfında ise Prof.Dr.Kaan Kavaklı, von Willebrand Hastalığı sınıfında Doç.Dr.Yusuf Ziya Aral görev aldılar. Son oturum ise 16.00-17.00 arasında yapıldı. Hemofilide Tedavide Son gelişmeler ve Gen tedavisi Prof.Dr.Kaan Kavaklı tarafından anlatıldı.

25 Kasım 2023 akşam yemeğinde hep beraber İzmir - Kordon'da Recep Usta Restoranda idik. Ertesi sabah ise 10 ayrı dernekten 50 dernek delegesinin katıldığı Hemofili Federasyonu 10. Olağan Genel Kurulu Ege Palas otelinde başarıyla tamamlandı. Ancak o gün yani 26 Kasım 2023 Pazar sabahı İzmir için tarihi bir gündü. İzmir'den gelen 8 delege İzmir'deki aşırı yağmur yağışı nedeniyle gelişen sel nedeniyle otele 2 saat süreyle giremediler. Sonunda İzmir İtfaiyesinin özel cip tip aracıyla İzmir ekibi 11.00'de Ege Palas oteline girdi ve zaten otelde kalan ve Anadolu'nun 9 ayrı şehrinden gelen diğer 40 dernek delegesi ile bir araya gelerek Genel Kurulu başarıyla tamamladılar. Seçimler sonucunda Prof.Dr.Kaan Kavaklı'nın Genel Başkanlığı ve Uz.Dr.Mehmet Can Uğur'un Genel Başkan yardımcılıkları aynen devam etmektedir.

Herkese sağlıklı günler dileriz.

2024 yılının ilk ortak organizasyonu olarak 1-3 Mart 2024'de İzmir Ramada otelindeki Hemofili Gençlik ve İnhibitör çalıştaylarında buluşmak üzere...

HEMOFİLİ FEDERASYONU